Saltar al contenido

Twitch: Bilmeniz Gereken Her Şey

21 de abril de 2021

Twitch, dijital video yayınlarını izlemek ve yayınlamak için kullanılan popüler bir çevrimiçi hizmettir. Başlangıçta neredeyse tamamen video oyunlarına odaklandı, ancak o zamandan beri sanat eseri yaratmaya, müziğe, talk şovlara ve ara sıra TV dizilerine adanmış akışları içerecek şekilde genişledi.

Змістовий покажчик

Twitch ne kadar popüler?

Akış hizmeti, her ay 2 milyondan fazla benzersiz yayıncıya sahiptir ve bu kullanıcıların 17 binden fazlası, yayıncılara ücretli abonelikler ve reklam yerleşimleri gibi ek özellikler sağlayan bir hizmet olan Twitch Partner programı aracılığıyla para kazanır. Twitch, Amazon tarafından 2014 yılında satın alındı ​​ve Kuzey Amerika’daki en yüksek internet trafiği kaynaklarından biri olmaya devam ediyor.

Twitch’i Nerede İzleyebilirim?

Twitch akışları, resmi Twitch web sitesinde ve iOS ve Android, Xbox 360, Xbox One, Sony’nin PlayStation 3 ve 4, Amazon’un Fire TV, Google Chromecast, Roku ve NVIDIA SHIELD. Twitch’te yayınları ve videoları izlemek tamamen ücretsizdir ve izleyicilerin oturum açmasını gerektirmez. Ancak bir hesap oluşturmak, kullanıcıların favori kanallarını bir takip listesine eklemelerine (YouTube’daki bir kanala abone olmaya benzer şekilde) ve her akışın benzersiz sohbet odası. Barındırma, Twitch yayıncılarının başka bir kanalın canlı akışını kendi izleyicilerine yayınlamaları için popüler bir yoldur.

İzlemek için Twitch Yayıncılarını Nasıl Bulabilirim?

Twitch, web sitesinin ve uygulamalarının ön sayfasında akışlar önerir. İzlenecek yeni Twitch kanallarını keşfetmenin bir başka popüler yolu da Oyunlar kategorisine göz atmaktır. Bu seçenek tüm uygulamalarda ve Twitch web sitesinde mevcuttur ve belirli bir video oyunu başlığı veya serisiyle ilgili canlı bir akış bulmanın kolay bir yoludur. Keşfedilecek diğer kategoriler Topluluklar, Popüler, Yaratıcı ve Keşfettir. Bunlar, ana sitenin Göz At bölümünde bulunabilir, ancak hepsi resmi Twitch uygulamalarında mevcut değildir. Daha popüler Twitch yayıncılarının çoğu Twitter ve Instagram’da oldukça aktif, bu da bu sosyal ağların her ikisini de takip edilecek yeni yayıncıları keşfetmek için sağlam bir alternatif haline getiriyor. Sosyal medyayı kullanmak, kişiliklerine ve diğer ilgi alanlarına göre yeni yayıncılar bulmak için özellikle yararlıdır; bu, doğrudan Twitch’te arama yaparken fark edilmesi zor olabilir. Twitter ve Instagram’da arama yaparken kullanılması önerilen anahtar kelimeler arasında twitch stream, twitch streamer ve streamer bulunur.

Twitch, Video Oyunlarından Daha Fazlasıdır

Twitch, bir video oyunu yayın hizmeti olarak başlamış olabilir, ancak o zamandan beri genişletildi ve şimdi daha geniş bir kitleye hitap etmeyi amaçlayan çeşitli farklı canlı akışlar sunuyor. En popüler oyun dışı kategori, yayıncıların izleyicileriyle gerçek zamanlı olarak sohbet etmelerini sağlayan IRL’dir (Gerçek Hayatta). Talk Şovlar, canlı panel tartışmalarının, podcast’lerin ve hatta profesyonelce üretilmiş çeşitli şovların bir karışımını içeren bir başka popüler oyun dışı seçenektir; Yemek Pişirme, çoğu kişinin doğru tahmin edeceği gibi yemek pişirme ve yemek şovlarını içerir. Biraz daha sanatsal bir şey arayan izleyiciler, Yaratıcılık kategorisine bakmalıdır. Sanatçıların, programcıların, animatörlerin, cosplayerların ve tasarımcıların yaratıcı süreçlerini dünyayla paylaştığı yer burasıdır ve bu akışlar genellikle diğer kategorileri izleyenlerden çok farklı bir izleyici kitlesi çeker.

Twitch bir Sosyal Ağ mı?

Twitch, lansmanından bu yana geçen yıllar içinde, temel bir akışlı medya sitesinden Facebook gibi bir sosyal ağa daha çok benzeyen bir şeye dönüşmesine yardımcı olan çeşitli özellikleri kademeli olarak tanıttı. Twitch kullanıcıları birbirlerini takip edebilir ve DM (Direkt Mesaj) yapabilir, her akışın, kullanıcıların bağlanabileceği kendi benzersiz sohbet odası vardır ve popüler Pulse özelliği temelde bir Facebook veya Twitter zaman çizelgesi olarak işlev görür ve ağdaki herkesin kendi durumlarını yayınlamasına izin verir. güncellemeleri, beğenme, paylaşma ve başkalarının yazdıklarına yorum yapma. Tüm bu özelliklere resmi Twitch mobil uygulamaları aracılığıyla da erişilebilir, bu da onu diğer sosyal uygulamalarla doğrudan rekabete sokar. Twitch eskiden bir sosyal ağ mıydı? Hayýr. İmdi mi? Kesinlikle.

Twitch Ortakları ve İştirakleri Nedir?

Ortaklar ve İştirakler, esas olarak yayınlardan para kazanılmasına izin veren özel Twitch hesapları türleridir. Herkes bir Twitch Ortağı veya Ortağı olabilir, ancak bir akışın popülerliği ve bir kullanıcının sahip olduğu takipçi sayısı ile ilgili belirli gerekliliklerin karşılanması gerekir. Twitch İştiraklerine Bits’e (izleyicilerden gelen bir tür mini bağış) ve profilleri üzerinden yapılan oyun satış gelirinin% 5’ine erişim verilir. Twitch İş Ortakları ayrıca video reklamlara, ücretli abonelik seçeneklerine, özel rozetlere ve ifadelere ve kanalları için diğer premium ayrıcalıklara ek olarak bu avantajları da alır.

İnsanlar Twitch’te Gerçekten Yaşıyor mu?

Kısaca evet. Twitch’teki herkes günlük işlerini bırakmamış olsa da, çok sayıda yayıncı aslında yinelenen ücretli abonelikler, mikro bağışlar (yani Bitler) kombinasyonu aracılığıyla hizmet üzerinden yayın yaparak tam zamanlı (ve daha fazlasını!) Yaşıyorlar. düzenli bağışlar (birkaç dolardan birkaç bin dolara kadar değişebilir), sponsorluklar, reklamlar ve bağlı kuruluş satışları. Twitch’te bu finansal başarı düzeyine ulaşmak, çok fazla özveri gerektirir, ancak daha popüler Twitch Ortakları ve İştiraklerinin çoğu, hedef kitlelerini korumak için haftada beş ila yedi gün yayın yapar.

TwitchCon nedir?

TwitchCon, Twitch tarafından Eylül veya Ekim aylarında üç günlük bir süre boyunca düzenlenen yıllık bir kongredir. TwitchCon’un resmi amacı, video oyunlarını ve yayın kültürünü kutlamaktır, ancak aynı zamanda şirketin kullanıcılara yeni hizmetleri tanıtması ve özellikle başarılı olan Twitch Ortaklarını takdir etmesi için bir platform görevi görür. TwitchCon’daki etkinlikler ve aktiviteler, tartışma panelleri ve atölye çalışmalarından popüler Twitch Partnerleri ile buluşmaya ve hatta canlı müzik ve içeceklerin bulunduğu özel bir partiye kadar uzanır. Etkinlikler gün ortasından akşamın ilerleyen saatlerine kadar sürer. TwitchCon’da çocuklar kabul edilmektedir, ancak 13 yaşın altındaki çocuklara bir yetişkinin eşlik etmesi gerekmektedir. Genel olarak TwitchCon, PAX veya Gamescom gibi benzer video oyunu kurallarına göre daha olgun bir yaş demografisine sahiptir. İlk TwitchCon 2015 yılında San Francisco’da düzenlendi ve iki gün boyunca 20.000’den fazla katılımcıyı çekerken, 2016’da San Diego’da üç gün süren ikinci kongre 35.000’den fazla katılımcıya sahipti. Sayı her yıl artıyor gibi görünüyor.

Twitch Amazon’a Nasıl Bağlanır?

Amazon, Twitch’i 2014’te satın aldı ve sahiplik değişikliği Twitch’i yüzeyde çok fazla etkilemese de, Amazon Payments ile mikro bağış yapmak için kullanılan dijital para birimi olan Bits’in piyasaya sürülmesiyle platformda bazı önemli gelişmeler oldu. yayıncılara ve Twitch Prime’a.

Twitch Prime Ne Yapar?

Twitch Prime, Amazon Prime’a bağlanan Twitch için bir premium üyeliktir. Amazon Prime üyeliğine sahip olan herkes otomatik olarak bir Twitch Prime aboneliği kazanır ve ikisi genellikle diğerini çapraz tanıtmanın bir yolu olarak kullanılır. Twitch Prime üyeliğine sahip kullanıcılara Twitch’te reklamsız bir deneyim, belirli oyunlar için ücretsiz dijital indirilebilir içerik (DLC), video oyunu indirimleri ve onları desteklemek için herhangi bir Twitch Ortağının kanalında kullanabilecekleri ücretsiz bir abonelik sunulur. . Twitch Prime artık dünya çapındaki tüm büyük bölgelerde mevcuttur.

Twitch’in Herhangi Bir Rekabeti Var mı?

Twitch, video oyunu görüntülerini ve ilgili içeriği yayınlamak ve izlemek için en popüler hizmettir. Bu kısmen, Twitch’in özel video oyun akışına odaklanan ilk şirket olmasından kaynaklanıyor, ancak başarısı, özellikle kullanıcıların kendi içeriklerinden para kazanmalarına yardımcı olmak söz konusu olduğunda, sektördeki kendi yeniliklerine de bağlanabilir. Yine de Twitch kadar popüler olmasa da, YouTube, 2015’te başlattığı YouTube Oyun girişimi ile video oyun akışı pazarında zemin kazanıyor. Twitch’in en büyük rakibi, video oyun akış hizmeti Beam’i satın alan Microsoft olabilir. 2016’yı Mixer olarak yeniden adlandırmadan ve doğrudan Windows 10 PC’lerine ve Xbox One konsollarına dahil etmeden önce. Smashcast (resmi olarak Azabu ve Hitbox) gibi birkaç küçük yayın hizmeti vardır, ancak YouTube ve Mixer, ilgili şirketlerinin ve mevcut kullanıcı tabanının büyüklüğü nedeniyle Twitch için tek gerçek tehdittir. Bir Twitch hesabınız varsa ve beklediğiniz gibi değilse, ondan kurtulmak için her zaman hesabı silebilirsiniz.