Skip to content

Twitch’in Kusursuz Film Müziği Yayını Değiştirebilir

17 de Квітень de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Twitch, müziğin canlı akış hizmetlerine entegrasyonunu tekeline almaya çalışan yeni bir yayın platformu olan Soundtrack’i tanıttı.
  • Yayıncılar ve müzisyenler yeni özellikten duydukları hoşnutsuzluğu ifade ediyor ve kullanışlılığıyla ilgili yanıtlardan çok soru kalıyor.
  • Yine de, bazı yayıncılara göre Twitch’in yayınlarda telif hakkı alanını değiştirmek için nüfuzdan yararlanma girişimi memnuniyetle karşılanmaktadır.

Seğirme

Film müziği Twitch’in adı ve telif hakkı olmayan müzik akışı oyundur. En azından teoride. 30 Eylül’de açıklanan yeni özellik, Twitch yayıncılarının hakları onaylanmış müziğe erişim elde etmeleri için bir hizmet içi akış platformu sağlamak amacıyla indirmesi ücretsiz bir beta. Bazı yayıncılar ve rakipler, SSS sayfasına girdi ve yeni özelliğin eksiklikleri hakkında ayrıntılar buldu. Twitch ekibinin çığır açan kısımların açıklayıcı bir çağrısı olmayı umduğu şey, daha çok geçici bir gürültü gibi görünüyor. Twitch flama ve müzisyen Ceddy Ang, “İlk başta, neredeyse tanıdığım herkes şartlar ve koşullarla derinlemesine ilerlemeye başlayana kadar bunu kutluyordu” dedi. “Soundtrack aracılığıyla müzik çalmanın bizi olmaktan muaf tutmadığını keşfettiler. [subject to copyright enforcement] ve o zaman arkadaşlarımın çoğu bu konuda ‘meh’ dedi. ”

Dijital Telif Hakkı Dünyası

Ang, en son yeni özellikten etkilenen bir dizi yayıncı arasındaydı, ancak duyurunun SSS sayfasındaki ince baskı, Twitch’in en son hareketlerinin bazı başarısızlıklarına ışık tuttu. Twitch’in SSS bölümünü “Soundtrack’e canlı yayınlarda kullanımınız için lisanslanmış müzik ve diğer materyalleri bu akışların arşivlerinden kaldırmayı amaçlayan işlevsellik ekledik,” diye okuyor Twitch’in SSS. “Hizmet Şartlarımıza uygun şekilde düzgün bir şekilde indirilip yüklendiğinde ve kullanıldığında, Soundtrack’teki müzikler akış arşivlerinize veya Kliplerinize kaydedilmez.” “İlk başta, neredeyse tüm tanıdığım herkes, şartlar ve koşullarda derinlemesine ilerlemeye başlayana kadar bunu kutluyordu.” Başka bir deyişle, şirket, Soundtrack kataloğundaki müzik için senkronizasyon haklarını elde edemedi, bu da bir canlı akışın ardından VOD’ların (isteğe bağlı video klipler) yasal amaçlarla Soundtrack üzerinden aktarılan tüm müziklerden arındırılmasına yol açtı. Soundtrack, canlı akış içeriği için sorunsuz bir şekilde çalışır, ancak arşivlenmiş ve paylaşılabilir içerik söz konusu olduğunda birkaç hıçkırığa sahiptir.

Twitch'ten Film Müziği başlatma sayfası ve bekleme listesine kaydolma

Seğirme

Yayıncılar ve çevrimiçi video yapımcıları, her gün ezoterik telif hakkı yasasının asimetrik uygulamasıyla uğraşıyorlar. Canlı yayıncılar için akış güvenli bir müzik platformu olarak pazarlanan Pretzel Rocks gibi rakipler, medya devinin yeni özelliğini sitenin çok konuşulan müzik sorununu çözememe olarak nitelendirdi. Uzun bir süre içinde Orta Pretzel Rocks CEO’su Nate Beck, şirketin yeni özelliği bir dizi lisans boşluğu aracılığıyla nasıl kullandığını ve şirketin parasını etkili bir şekilde tasarruf ettirirken, parçaları kesim odası katında flamalar ve müzisyenleri bırakarak nasıl topladığını anlatıyor.

Değişen Bir Endüstri Standardı

Çözülmesi gereken aksaklıklar olsa da, Ang gibi yayıncılar, Soundtrack’in entegrasyonunun, kendisini çevrimiçi canlı akışın yüzü olarak sağlamlaştıran büyüyen platform için net bir pozitif olduğunu öne sürüyor. “Müziğimin diğer yayıncılar tarafından çalındığını görmek büyük bir zevk olacak ve umarım insanlar çalışmalarım hakkında daha fazla bilgi sahibi olurlar” dedi And. “Bir yayıncı olarak, Soundtrack’te listelenmişse müziklerini çalarak sanatçı arkadaşlarıma da yardımcı olabilirim. Bu yalnızca telifsiz müzik çalmak için diğer hizmetlere abone olmak zorunda olmadığım anlamına geliyorsa, neden olmasın?”

Twitch'in film müziği canlıyken nasıl görünür?

 

İş devi Amazon’un bir yan kuruluşu olan Twitch’in her şeyi şirket içi bir mesele haline getirme girişimi, Jeff Bezos’un Midas dokunuşu dümende olması muhtemeldir. Kilitlenme sırasında, koronavirüs salgınının ulusal serpintisinin doruğunda, analiz firması StreamElements, canlı yayın devinin bir ay boyunca tekil bir şekilde yüzde 50 büyüdüğünü ve yıllık ortalama izleme süresini iki katından fazla artırdığını tespit etti. İnsanlar karantina eğlencesi arayan sosyal medyaya döndükçe, Twitch canlı yayın sektörünü daha da tekeline aldı. Bu yılın başlarında, yayıncılar, 2017’ye kadar uzanan kliplerden gelen DMCA iddialarının telaşına boğulmuştu. Bu telif hakkı iddiaları, genellikle bir içerik oluşturucuya karşı yapılan grevlere dönüşebilir. Twitch’in Hüküm ve Koşullarına göre, üç ihtar var ve siz yoksunuz; Hesabına üç ihtar alan bir içerik oluşturucunun platformda kalıcı olarak yasaklanması, geçim kaynaklarını ve yaratıcı çıkışlarını tehdit eder.

“Çoğu zaman, YouTube videolarımın ve akışlarımın sessize alındığını veya telif hakkı ihtarları aldığımı yakaladım. Mevcut telif hakkı düzenlemelerinin, çoğu zaman sadece kendi zevkimiz uğruna müzik çaldığımız ve izleyiciyi hipnotize ettiğimiz modern çağ için çöp olduğunu düşünüyorum. , “Ang dedi. Platformun büyük bir parçası haline gelen müzik akışı ile riskleri azaltmak için içerik oluşturuculara hızlı bir şekilde şirket içi bir özellik oluşturma hareketi mantıklı geldi. İş açısından bakıldığında, bu içerik oluşturucular platforma ücretli aboneler ve reklama duyarlı izleyiciler getiriyor. İçerik oluşturucuların kanallarının sürekli olarak aşırı hırslı telif hakkı davacıları tarafından tehdit edilmesi, Twitch’e bir platform olarak zarar verir. Sonuç olarak, Soundtrack mükemmel olmaktan uzak olsa da, Ang gibi içerik oluşturucular bunun en iyi bahis olduğunu düşünüyor.