Saltar al contenido

Twitter’ın Yeni Yanıt Kontrolleri İstismarı Engellemeyi Hedefliyor

10 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Kullanıcılar artık yalnızca takipçilerinden yanıt almayı seçebilir.
  • Troller, taciz edici bir yorumla tweetinizi yine de retweetleyebilir.
  • Micro.blog gibi alternatifler, tasarım gereği daha dostça sohbet sunar.

Twitter

Twitter, kullanıcıların karar vermesini sağlayan basit bir özellik ekledi tweet’lerine kim cevap verebilir?. Bu, Twitter trollerinin uzmanlaştığı türden arabadan kaçan kadın düşmanlığı ve ırkçılık da dahil olmak üzere pek çok tacizi durduracak. Bir tweet oluşturduğunuzda, artık kimlerin yanıt verebileceğini kontrol eden üç seçenekten birini seçebilirsiniz: Herkes, yalnızca takip ettiğiniz kişiler veya yalnızca tweet’te bahsettiğiniz kişiler.

Змістовий покажчик

Yeni Bir Güvenlik Aracı

Twitter zaten sessize alma ve engelleme özelliklerine sahiptir, ancak bloklar olaydan sonra uygulanır ve susturmalar kör bir araçtır. Bu yeni yanıt sınırlama ayarları, kullanıcıların kötüye kullanım görmelerini bile önleyecek ve bu da hizmette konuşmayı daha güvenli ve daha keyifli bir alan haline getirecek ve aynı zamanda kamuya açık olarak yürütülüyor. Twitter’ın ürün yönetimi direktörü Suzanne Xie bir blog gönderisinde «Bazen insanlar kimin cevap verebileceğini seçebildiklerinde neler olacağı hakkında daha rahat konuşabiliyorlar» dedi. Xie, test sırasında yeni ayarların şimdiden bir fark yarattığını söylüyor. Geçmişte kötüye kullanım raporları gönderen kullanıcıların yanıtları sınırlama olasılığı üç kat daha fazladır. İnsanlar ayrıca daha özgürce tweet atıyor. Xie, «Black Lives Matter ve COVID-19 gibi konular hakkında bu ayarları kullanan tweetler, bu ayarları kullanmayanlara göre ortalama olarak daha uzun» diyor.

Micro.blog, Yetişkinlerin Twitter’ıdır

Ancak çevrimiçi konuşabileceğiniz tek yer Twitter değil. Micro.blog, tasarım gereği hoş karşılanan alternatif bir sosyal ağdır. Micro.blog’un kurucusu Manton Reece, tebapit’a e-posta yoluyla «Micro.blog topluluğunun hoş bir yer olması gerektiğine dair beklentileri erkenden belirledik» dedi. «Micro.blog’a katılan birçok kişi Twitter ve Facebook’tan kaçmak istiyor.»

Micro.blog'un Twitter benzeri zaman çizelgesi

Micro.blog, Twitter tarzı tanıdık bir zaman çizelgesi kullanır, ancak bazı sınırlamalar vardır. Başlangıç ​​olarak, takipçi sayısı yok, hashtag yok (fotoğraf gönderileri dışında) ve herkese açık benzer sayılar yok. Bu aşırı gelebilir, ancak Micro.blog’un hayatının üç yılı içinde gelişen bir topluluğu var ve bu kullanıcıların çoğu blog ve podcast barındırma gibi ek özellikler için para ödüyor. Manton, «Twitter daha çok trendlere ve popülerliğe odaklanıyor» diyor ve «tweet’lerinizi sizi takip etmeyen geniş bir kitleye ifşa edebilir, bu nedenle Twitter’da anlaşmazlıklar ve hatta nefret dolu yanıtlar için daha fazla fırsat var.»

Zaman gösterecek

Twitter’ın yeni yanıt engelleme araçları her şeyi çözmez ve halihazırda basit bir çözüm vardır: herkes sizi retweetleyebilir ve ardından kendi kötü niyetli yorumlarını ekleyebilir. Şimdiye kadar, Xie, «Sorunlu cevaplayıcılar» henüz bunu anlamadı diyor. Ancak blog gönderisinde alıntı yaptığı rakamlar, özelliklerin hala yeni ve bilinmediği test dönemindeki davranışa dayanıyor. Tacizcilerin ve trollerin yakında insanlara zarar vermenin yeni yollarını keşfetmeleri olası, hatta muhtemeldir. Yine de, yanıt zaman çizelgenizde hala bol miktarda kötüye kullanım olsa bile, yanıt sınırlaması memnuniyetle karşılanır çünkü bir sohbeti temiz tutar.

Twitter'da kim cevap verebilir? özellik

Twitter

Manton, «Kimin cevap verebileceğini sınırlamak iyi bir seçenek» diyor, «ama aynı zamanda Twitter platformunun ne tür davranışları teşvik ettiği ile ilgili daha temel sorunlarda bir yara bandı.» Twitter’da zaten çok sayıda takipçiniz varsa, bu sınırlayıcı araç daha da kullanışlıdır, çünkü birçok kullanıcıyı dışlayabilir ve yine de konuşacak çok sayıda insana sahip olabilirsiniz. Ancak yeni kullanıcılar veya daha az takipçisi olan kullanıcılar için yanıtların hariç tutulması da onları herhangi bir sohbetten hariç tutacaktır. Twitter’ın varsayılan ayarı, yine de herkesten ve genellikle en iyi seçenek olacak bir genel ağ için yanıtlara izin veriyor. Ancak, kötüye kullanımdan muzdarip olmasanız bile, diğer seçenekler kullanışlıdır. «Bazen,» diyor Manton, «insanlar sadece gönderip sohbet etmek istemiyorlar.»

Micro.blog gibi alternatifler mükemmeldir, ancak kesinlikle herkes için değildir. Amacınız mümkün olan en geniş kitleye ulaşmak veya herkesle aynı alanda takılmaksa, tek seçeneğiniz Twitter’dır. Ancak insanların gerçekten yararlı ve iyi niyetli konuşmalar sunduğu daha küçük, daha medeni tartışmalar için Micro.blog bir sığınaktır. Ve sadece şans eseri değil, tasarım gereği. Manton, «Takipçi sayımlarının kaldırılması, insanların birini takip edip etmemeye karar verirken uyguladıkları her türlü yargıyı ortadan kaldırır,» diyor. «Birinin içeriğinin kendi adına konuşmasını sağlar. Ayrıca, insanların yazarken hissettiği baskıyı azaltmaya da yardımcı oluyor. «