Saltar al contenido

Uzman, Instagram’ın Zorba Karşıtı Özelliklerinin Yeterli Olmayacağını Söyledi

23 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Instagram’ın yorumlama sisteminde yapılan bir güncelleme, artık potansiyel olarak saldırgan yorumlar göndermeye çalışan kullanıcılar için daha fazla uyarı içerecek.
  • Daha önce bildirilen olumsuz yorumlarla eşleşen yorumlar otomatik olarak görünümden gizlenir.
  • Bir uzman, değişikliklerin zorbalığa karşı mücadelede ileriye doğru atılmış iyi bir adım olduğunu, ancak sonuçta Instagram’ın daha fazla önlem alması gerektiğini söylüyor.

sestovic / Getty Images

Instagram’ın en son güncellemesi yeni zorbalık karşıtı özellikler getirdi. Bunlar, kullanıcıları uyararak ve hatta topluluk kurallarını ihlal eden yorumları gizleyerek olumsuz yorumları filtrelemeye yardımcı olur, ancak şirket daha fazlasını yapabilir. Güncelleme, Instagram’ın klasik ikonları ve yeni bir Hikaye Arşivi de içeren on yıllık doğum günü kutlamasının bir parçası olarak geliyor. Ancak en önemli değişiklik, genişletilmiş yorum uyarıları ve saldırgan olarak kabul edilen yorumları tamamen gizleyen bir sistem içeren çevrimiçi zorbalarla savaşmaya adanmış yeni özelliklerdir. Bir uzmana göre, doğru yönde atılan bir adım olsa da, yeni özellikler Instagram’ın atması gereken eylemlerin gerisinde kalmaya devam ediyor. «Instagram’ın doğru yönde bir adım attığını düşünüyorum, ancak yeterli değil,» kitabının en çok satan yazarı Makaila Nichols Açıkça Dürüst: Normal Genç, Anormal Yaşam, bir e-posta röportajında ​​dedi. «Bir zorbanın çok sayıda sahte hesap yapması çok basit, ancak hesabını ilk kez kaybederse bunu yapmasını engelleyen nedir?»

Змістовий покажчик

Kullanıcıları Doğru Yöne Dürtmek

Instagram’ın çevrimiçi tacizi ele alma biçimindeki yeni değişikliklerden biri, ilk olarak geçen yılın Ekim ayında başlatılan bir özelliğe yapılan bir eklemedir. Kullanıcılar saldırgan olabilecek yorumlar oluşturduğunda görünen bir erken uyarı sistemidir. On yıllık doğum günü güncellemesinin yayınlanmasından sonra, sistem şimdi kullanıcıları yorumların içeriğinin bildirilenlere benzer olduğu konusunda uyaran yeni bir ekran açacak. Nichols, «Bu özellik güzel olsa da, yine de kötülerin geçmesi için çok fazla alan sağlıyor,» dedi.

Neyse ki Instagram, geçmişte bildirilenlere benzer yorumları otomatik olarak gizleyen bir sistem sunarak bu sefer biraz daha fazla aksiyon alıyor. Yorumlar yine de görüntülenebilir ve hatta uygun görürseniz izin verilebilir, ancak herhangi bir ek kullanıcı eylemi olmaksızın, görünümden gizli kalacaktır. Nichols’un kastettiği tam olarak bu olmasa da, en azından şirketi oradaki olumsuzluk miktarını azaltmaya yardımcı olmak için doğru yola koyabilir.

Gidecek Uzun Bir Yol

Sosyal medyanın yükselişinden bu yana, çevrimiçi zulüm ve taciz yalnızca yıllar içinde daha da kötüleşti ve kullanıcılara, hemcinslerinin öz saygılarına ve duygularına saldırmak için anonim bir yol sağladı. Bu yeni güncellemeler mütevazı olsa da, zorbalığı tamamen sona erdirme mücadelesinde hala bir adım öne çıkıyor. Nichols, Instagram’ın en yeni zorbalık karşıtı özellikleri sorulduğunda, «Instagram’ın siber zorbalığı ciddiye aldığı için minnettarım, ancak bu sadece yüzeyde geziniyor,» diye yanıt verdi. Birçok sosyal medya web sitesi, buna karşı savaşmaya yardımcı olacak sistemlere sahip olmasına rağmen toksik davranışları mümkün kılar. Zorbalar için mevcut pek çok boşlukla (yasaklandıklarında yeni hesaplar açmak gibi), Instagram gibi şirketler, uygulamalarındaki toksik davranışları tamamen ortadan kaldırmak istiyorlarsa daha uzun bir yol kat edecekler. «Yorumlar doğrudan fotoğraflarınıza gönderilmese bile, başkasına aittir.» Elbette Instagram, platformundaki sorunların çok iyi farkında; Instagram Başkanı Adam Mosseri, doğum günü duyurusunda bunu söyledi. «Topluluğumuz Instagram’ın kalbi olmaya devam edecek,» dedi ve «insanları güvende tutmaya ve zorbalıkla mücadele eden, eşitliği artıran, adaleti ele alan ve insanların kendilerini desteklenmiş hissetmelerine yardımcı olan yeni özellikler oluşturmaya odaklanacağız.»

Rolünü Yap

Yine de, kendilerini çevrimiçi tacizle mücadele etmeye adamış tüm ekipleri görene kadar, her zaman orada bir miktar zorbalık olacaktır. Bu nedenle, kullanıcıların yardım etmek için üzerlerine düşeni yapması da önemlidir. Zehirli yorumları ve zorbalık yapan hesapları bildirerek bunu yapabilirsiniz. Yine de yapmamanız gereken şey, topluluk kurallarını ihlal eden olumsuz yorumlar yapan herhangi bir kişiyle iletişim kurmaktır.

kiz, içinde, yatak, manifatura, smartphone

ljubaphoto / Getty Images

Nichols e-posta röportajımızda «Seyirci olmayın,» diye yazdı. «Yorum doğrudan fotoğraflarınıza gönderilmese bile, başka birine gönderiliyor. Lütfen Instagram deneyimimizi dünyayla paylaşmak için daha güvenli bir yer haline getirmek hepimizin görevi olduğundan, gördüğünüz olumsuz yorumları lütfen bize bildirin. » Instagram’ın güncellenmiş özellikleri, çevrimiçi olumsuzlukla savaşmanın yeni yollarını sunuyor. Dürtmeler kullanıcılara açık uyarılar verir ve sorunlu yorumları otomatik olarak gizleme yeteneği şüphesiz birçok kullanıcı tarafından memnuniyetle karşılanacaktır. Instagram, mücadelesinin sona ermediğine söz verdi ve taciz ve diğer çevrimiçi toksisite türleriyle mücadele etmek için iyileştirmeye ve yeni yollar eklemeye devam edecek. Kötü yorumları bildirerek ve hatta size sorun veren kullanıcıları engelleyerek de üzerinize düşeni yapabilirsiniz.