Saltar al contenido

Uzmanlar, E3 Oyun Gösterisinin Değişmesi Gerekiyor

19 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • ESA’nın bu yıl E3 için tamamen dijital bir etkinlik planladığı bildiriliyor.
  • Uzmanlar, E3 gibi kuralların hala değerli olduğunu düşünüyor, ancak bazı şeylerin değişmesi gerekiyor.
  • Hedef kitlesinin kim olduğunu bulmanın yanı sıra, E3’ün her türden insanı ve oyun geliştiricisini daha kapsayıcı olması gerekiyor.

Martin Garcia / ESPAT Media / Getty Images

2020’de iptal edilen bir gösteriye ve bu yıl dijital ortama geçmeyi planlamasına rağmen, uzmanlar E3 gibi fiziksel kuralların hala değerli olduğunu, ancak bazı değişikliklere ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Electronic Entertainment Expo (E3) bir zamanlar oyun sektöründeki en büyük yıllık etkinlikti. Şimdi, Eğlence Yazılımları Derneği (ESA), COVID-19 salgınının ortasında E3’ün geleceğini planlarken, bazıları gösterinin devam edip etmeyeceğini ya da sonunda bırakıp bırakmayacağını sorguluyor. Uzmanlar devam etmesi gerektiğini söylüyor, ancak bazı uyarılar var. Venn’deki oyunların yazı işleri müdürü Patrick Shanley, «Bu olayların cazibesi, tüm endüstrinin tek bir yerde toplanmasıdır» dedi. Cankurtaran telefonda. «Hala bunun değerli olduğunu düşünüyorum. Hala teklif edebiliyorlarsa, devam etmelerini çok isterim.»

Змістовий покажчик

Rekabetin Boyutlandırılması

Bir zamanlar yılın en büyük oyun odaklı etkinliği olsa da, E3 biraz değişti. Sony, Nintendo ve Electronic Arts (EA) gibi yayıncılar, E3’te gösteri alanında görünerek binlerce basın mensubunu ve hatta daha sonraki yıllarda hayranlarını standlarına çekerdi. Şimdi, hava yolculuğunu ortadan kaldırırken ve Los Angeles Kongre Merkezi’ndeki stant alanı için binlerce dolar ödeyerek kendi canlı yayınlarını ve dijital etkinliklerini düzenleyerek daha doğrudan yöntemleri seçtiler Bunun bir örneği ve belki de biri E3 2020’nin iptal edilmesinden çıkan en büyük olay, Geoff Keighley tarafından bağımsız ve AAA gibi çeşitli geliştiricilerin sergilenmesine yardımcı olan bir dizi canlı yayın olan Yaz Oyun Festivali idi. Büyük oyunları ortaya çıkarmak için yeni bir emsal oluştururken, aynı zamanda daha küçük stüdyoları vurguladı. «E3 ortalıkta [for] 25 yıl. Bu uzun bir yol kat ediyor. Ama onu dinleyip izlemek için bir neden yoksa, o zaman neden ben dinleyeyim? »

Tüketici Olmak

Elbette, konu E3 olduğunda ESA’nın sahip olduğu tek sorun bir izleyici bulmak değil. Gösteri ilerlemek ve tacını geri almak istiyorsa, daha kapsayıcı hale gelmesi gerekiyor – sadece her yaştan, etnik köken ve cinsiyet kimliğinden insanları değil, aynı zamanda her büyüklükteki geliştiriciyi de kucaklıyor. Uzun süredir oyuncu olan Jessica Woods, «E3, oyun endüstrisinin ‘önce iş’ ile ilgili olduğunu hatırlatıyor. Cankurtaran e-posta yoluyla. «PAX gibi diğer etkinlikler, bir oyuncu olarak benim için gerçekten önemli olan şeyleri beslemek ve sergilemek konusunda çok daha iyi iş çıkarıyor.» Artık Sony gibi yayıncılar State of Play serisi gibi doğrudan canlı yayınlara sahip olduklarından, hayranları zaten evlerinin rahatlığından bilgi alabilecekleri için E3 gibi bir etkinliğe katılmaya daha az meyilli olabilirler. Ve eğer tamamen dijital bir E3 olursa, insanların ayarlamasını sağlayan nedir?

Shanley bize «Sırf bir kongre yapmak için yapılan bu çevrimiçi konvansiyonlar hiçbir değer katmıyor» dedi. «E3 ortalıkta [for] 25 yıl. Bu uzun bir yol kat ediyor. Ancak, onu dinlemek ve izlemek için bir neden yoksa, o zaman neden dinleyeyim? «Shanley, ESA’nın yıllar içinde E3 için inşa ettiği itibarı korumak istiyorsa izleyicisini bulması gerektiğini söylüyor. konvansiyonun birkaç yıldır kimliğini belirlemeye çalıştığına inanıyor.

Önce güvenlik

ESA bunu tersine çevirip daha tüketici odaklı bir etkinlik gerçekleştirebilse bile, katılımcılar için kapsayıcılık ve güvenlik sorununu çözmesi gerekiyor. «Büyük konferanslar için, merak ediyorum, neden gideyim? Neden ailemi – ait olduğum yerde – bir konferansa gitmek için terk edip her zaman burada olmamam gerektiği gibi hissedeceğim,» Dr. Karen Schrier Marist Koleji’nde doçent ve oyun ve gelişen medya direktörü, Cankurtaran bir telefon görüşmesinde. «Bir kongre yapmak için yapılan bu çevrimiçi konvansiyonlar herhangi bir değer katmıyor.» Schrier, kariyerinin başlarında Küresel Geliştiriciler Konferansı (GDC) gibi diğer kongrelere katıldığını, ancak çoğunun oraya ait olduğunu kanıtlaması gerektiğini hissettirdiğini söyledi. Kendisinin ve İftira Karşıtı Lig’in Teknoloji ve Toplum Merkezi’ndeki diğerlerinin çözmeye çalıştığı sorunlar bunlar. Birlikte, geliştiriciler, topluluk yöneticileri ve hatta etkinlik koordinatörlerinin marjinalleştirilmiş gruplar için ne kadar kapsayıcı olduklarını belirlemek için kendilerine sorabilecekleri basit soruları içeren bir kart destesi oluşturdular.

Team Dignitas üyeleri, 22 Şubat 2020'de Meydan Hipodromu'ndaki Kız Oyuncu Esporları Festivali'nin İkinci Gününde CS: GO Dünya Finalleri sırasında tepki gösterdi.

Christopher Pike / Getty Images

Şu anda deste için bir çıkış tarihi yok, ancak Schrier, onu kullanmak isteyen herkes için ücretsiz bir kaynak olacağını söyledi. Bu olaylar endüstrinin önemli bir parçasıdır ve doğru kullanılırsa, Schrier’ın gelecek nesil için olacağını görmeyi umduğu bir şey olarak endüstri çapında değişimi ilerletmeye yardımcı olabilir. Gerçek bir değişim gelene kadar, nihayet herkesi bu gruba kabul edip karşılayana kadar, sektördeki uçurum yalnızca büyüyecek ve daha fazla geliştiricinin veya hikaye anlatıcısının daha davetkar sektörlere yöneldiğini göreceğiz. «Bunu aşmak zor,» dedi Schrier. «Kaybettiğimiz tüm yetenekler ve tüm şaşırtıcı, hevesli beyinler, çünkü onların insanlığını görmüyoruz, kabul ediyor ve onları tamamen dahil ediyoruz.»