Saltar al contenido

Uzmanlar, Video Oyunları Oynamanın Ruh Sağlığınız İçin İyi Olabileceğini Söylüyor

16 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Artan sayıda araştırma, video oyunları oynamanın zihinsel sağlığınız için iyi olabileceğini gösteriyor.
  • Yakın tarihli bir makale, bazı kullanıcıların oynamaktan fayda sağladığını buldu Bitkiler vs Zombies: Neighborville Savaşı ve Hayvan Geçişi: Yeni Ufuklar.
  • Bir uzman, video oyunlarının şiddete veya kötü ruh sağlığına neden olduğu korkusunun bilimsel olarak desteklenmediğini söylüyor.

Tom Werner / Getty Images

Uzmanlar, yılların aksine aldatmacaya rağmen video oyunları oynamanın sizin için iyi olabileceğini söylüyor. Oxford Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yayınlanan yeni bir makale, bazı oyunların bir oyuncunun zihinsel sağlığını olumlu yönde etkileyebileceğini buldu. Araştırmacılar, Bitkiler vs Zombies: Neighborville Savaşı ve Hayvan Geçişi: Yeni Ufuklar, ve belirli senaryolarda, oyunlar insanları daha iyi hissettiriyordu. Bazı uzmanlar, araştırmanın video oyunlarının psikolojik faydaları olabileceği bulgusuna katılıyor. «Video oyunları oynamanın faydaları diğer hobi, spor veya eğlence faaliyetlerinin faydalarına benzer – stresi azaltmak, zevk almak, bir beceri geliştirmek ve iyi yapılan bir işte başarı duygusu hissetmek,» Natalie Moore, a Los Angeles merkezli bir terapist, oyun ve zihinsel sağlık arasındaki etkileşim konusunda uzmanlığa sahip bir e-posta röportajında ​​söyledi. Çok oyunculu oyun zihinsel sağlık yararları arasında «sosyal bağlantı, bir gruba ait olma duygusu, sıkıntı zamanlarında duygusal destek ve ortak bir hedefe ulaşmak için bir ekip olarak birlikte çalışma» da yer alıyor.

Змістовий покажчик

Oyun Şirketleri Ödünç Verme Desteği

Yeni çalışma, anketler aracılığıyla kullanıcı verilerini almak için oyun şirketleriyle ortaklık kurdu. Oyuncular, oynarken nasıl hissettiklerini ve oyunları oynayarak ne kadar zaman geçirdiklerini ilgilendirdiler. Oyun şirketleri, karşılaştırma olarak başlama ve durma süreleri gibi oyun verilerini sağladı. Araştırmacılar 2.756’dan veri aldı Hayvan yolu oyuncular ve 471 Bitkiler zombilere karşı oyuncular. Araştırmacılar, verileri inceledikten sonra bazı senaryolarda kullanıcıların oynayışıyla olumlu duyguları arasında bir ilişki buldu. Araştırmacılar, oyun oynamak için baskı yapan kullanıcıların baskı altında olmayanların duygusal desteğini almadıklarını söyledi.

Moore, en son çalışmanın, video oyunlarının zararlı olmaktan çok yararlı olabileceğini gösteren artan miktarda araştırmanın bir parçası olduğunu belirtti. Örneğin, bir 2019 incelemesi, video oyunlarının görsel dikkat, kısa süreli bellek, tepki süresi ve çalışma belleği alanlarında daha iyi bilişsel işlevle ilişkili olduğunu iddia etti. 2016’da yapılan bir araştırma, video oyununun daha yüksek entelektüel işleyiş ve genel akademik yeterlilik ile ilişkili olduğunu ve aynı zamanda akranlarla ilişki sorunlarının azaldığını bulmuştur.

Video oyunları oynayan arkadaşlar

John Howard / Getty Images

Irvine, Kaliforniya Üniversitesi’nde gençlik ve yeni medya uygulamaları üzerine çalışan kültürel antropolog ve profesör olan Dr. Mimi Ito, aşağıdakiler gibi karmaşık oyunları çevreleyen yaratıcı ve öğrenen topluluklara odaklanan araştırmalar yaptı. Yıldız Gemisi, Minik Kocaman gezegen, Minecraft, ve Roblox. Bir e-posta röportajında ​​Ito, «Gençlerin, bu yakın ilgi grupları ve çevrimiçi topluluklarla meşgul olduklarında, çok çeşitli teknik, akademik ve dijital vatandaşlık becerileri ve bilgisini öğrendiklerini gördük,» dedi. «Bu, karmaşık takım oyunlarını düzenlemeye, videolar oluşturup düzenlemeye veya kendi oyunlarını oluşturmaya kadar değişebilir.»

Uzman Erken Çalışmaların Hatalı Olduğunu Söyledi

Moore, video oyunlarının şiddete veya kötü ruh sağlığına neden olduğu korkusunun bilimsel olarak desteklenmediğini söyledi. Video oyunları ile akıl sağlığı arasındaki ilişkilere bakan ilk çalışmalar kötü tasarlanmıştı ve yanıltıcı kanıtlar sağladı. «En son çalışma, video oyunlarının zararlı olmaktan çok yararlı olabileceğini gösteren, giderek artan sayıda araştırma arasında yer alıyor.» Moore, «Bu efsaneler, Columbine Lisesi’nin vurulmasının ardından, politikacıların oyundaki daha büyük sistemik faktörleri incelemek yerine, gençlerin zihnini zehirlemek için video oyunları ve pop müzisyenleri gibi kültürel fenomenleri günah keçisi yapmayı tercih ettiklerinde ortaya çıktı,» dedi. Video oyunlarının çocukları üzerindeki etkilerinden endişe duyan ebeveynlerin kendilerine sorular sorması gerektiğini söyledi Ito. «Çocuğunuz oyun aracılığıyla anlamlı arkadaşlıklar geliştiriyor mu?» o ekledi. «Başkalarına saygılı ve özenli davranılıyor ve muamele ediliyor mu? Diğer yaşam öncelikleriyle sağlıklı ve dengeli bir şekilde ilgileri sürdürülüyor mu?»

Moore, birinin video oyunu oynayıp oynamadığından daha önemli olduğunu, bireyin oyunu oynamak için sahip olduğu ilişki olduğunu söyledi. «Oyun başka bir hobi gibi ele alınıyorsa ve kişinin zihinsel sağlığını, işini, okulunu, ilişkilerini veya önemli rol sorumluluklarını olumsuz etkilemiyorsa, endişelenecek bir şey yok.»