Saltar al contenido

Veri Sınırlarına Neden Dikkat Etmelisiniz

18 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Giderek artan sayıda kablo şirketi, evdeki internet hizmetlerinde sözde «veri sınırlarını» yeniden kullanmaya başladı.
  • Bir terabayt veya daha fazla sınır birçok kişi için yeterli veri olsa da, bazı kullanıcılar bu miktarları aşabilir ve ceza ödemek zorunda kalabilir.
  • Koronavirüs salgınının başlangıcında, birçok internet şirketi veri sınırlarından vazgeçme ve internet hızlarını artırma sözü verdi.

John Lamb / Getty Images

Uzmanlar, artan sayıda kablo şirketinin evdeki internet hizmetlerinde sözde «veri sınırlarını» yeniden kullanmaya başlamasıyla birlikte artık ücret ödemekten kaçınmak için güçlü İnternet kullanıcılarının geniş bant kullanımlarını incelemeleri gerektiğini söylüyor. Örneğin, 1 Ocak’tan itibaren, Comcast haneleri ayda 1,2 terabayt veriyle sınırlamaya başladı. Diğer geniş bant şirketleri de müşterileri için veri düşüşlerini azaltıyor. Bir terabayt veya daha fazlası birçok kişi için yeterli veri olsa da, bazı kullanıcılar bu miktarları aşabilir ve ceza ödemek zorunda kalabilir. Müşteriler ve internet sağlayıcıları arasında pazarlık yapan bir şirket olan Bill Smart’ın sahibi Mark Chen, bir e-posta röportajında ​​»Amerikalılar kablo şirketlerinin yatırım eksikliğini ödüyor» dedi. «Evden çalışan ve internet üzerinden yayın yapan daha fazla insanla birlikte, kablo şirketlerinin sistemleri ağır yük altındaydı. Güç kullanıcılarını (şu anda hepimiz var) ya daha az veri kullanmalarını sağlamak ya da onlara daha fazla para vermek için aşırı şarj ediyorlar.»

Змістовий покажчик

Yakınlaştırma Veri Emiyor

Fazla veri kullanmayan birçok kullanıcı veri sınırlarını fark etmez. Ancak internet sağlayıcı karşılaştırma sitesi BroadbandNow’dan Tyler Cooper, bir e-posta röportajında ​​»birden fazla cihazda sık sık akış yapanlar veya Zoom gibi bant genişliği yoğun uygulamalara günlük bazda güvenenler orantısız bir şekilde etkilenebilir» dedi. «Bu, özellikle evde bağlı çok çeşitli cihazlara sahip büyük aileler için geçerli.»

Bir dizüstü bilgisayardan veya bilgisayardan kablosuz aktarımın kavramsal görüntüsü.

Qi Yang / Getty Images

Koronavirüs salgınının başlangıcında, birçok internet şirketi veri sınırlarından vazgeçme ve internet hızlarını artırma sözü verdi. Hareketin amacı, evden çalışan insanlara ve çocukların uzaktan okula gitmesine yardımcı olmaktı. Ama o cömert günler bitmiş olabilir. Cox, sınırsız plana yükseltme seçeneği ile verileri 1,25TB ile sınırlıyor. Sınırı aşan kullanıcılar için ek 50 GB başına 10 dolara mal olacak. Diğer şirketler de veri tahsisatlarını sınırlıyor, ancak bu kısıtlamaların etrafından dolaşmanın yolları var. Chen, Comcast / Xfinity için, kullanıcıların her yıl 1,2 TB’ı ilk aştığınızda bir geçiş hakkı kazandığını söyledi. Bu geçişten sonra 1,2 TB sınırını aştığınız her 50 GB için 10 ABD doları ücretlendirilirsiniz. Fazlalıklar ayda 100 $ ile sınırlandırılmıştır.

Müzakere Taktikleri

Cooper, «Ancak, bir yıldan fazla bir süredir Comcast’teyseniz ve bu durumu aştıysanız, genellikle onları arayarak veya çevrimiçi sohbet ederek fazlalık ücretlerinden feragat edebilirsiniz,» diye ekledi Cooper. «Daha az veri kullanmalarını sağlamak veya daha fazla para vermek için güçlü kullanıcılara (şu anda hepimiz olduğumuz) fazla ücret veriyorlar.» «Birden fazla kablo sağlayıcısı seçeneğiniz varsa, Spectrum ve CenturyLink’e geçmek isteyebilirsiniz. Ağda tıkanıklık varsa internetiniz kısıtlanmış olsa da, aşım ücreti yoktur.» Bazı şirketler veri sınırlarında geri tepme alıyor. Comcast kısa süre önce The Streamable’a Kuzeydoğu bölgesindeki veri sınırlarını Haziran ayına kadar ertelediklerini söyledi. Massachusetts milletvekilleri, veri sınırlarının düşük gelirli ailelere zarar vereceğinden şikayet etmişlerdi. Milletvekilleri yakın tarihli bir mektupta «Ağ kapasitesi Comcast için bir sorun veya müşterilerden daha fazla ücret almak için geçerli bir mazeret değil» diye yazdı. «Comcast’in kendisi, şu anda herhangi bir sınırlama uygulanmayan alanlar da dahil olmak üzere ağında bol miktarda kapasiteye sahip olduğunu iddia ediyor.

Cooper, bazı geniş bant sağlayıcıları veri sınırlarından geri adım atıyor olsalar bile, ekstra ücretler konusunda endişeleriniz varsa veri kullanımınızı azaltmayı düşünebilirsiniz, dedi. Ayrıca, tüm cep telefonlarında, dizüstü bilgisayarlarda ve diğer bağlı cihazlarda otomatik güncellemelerin kapatıldığından emin olun.