Saltar al contenido

VR Turizmi Yükseliyor, Yükseliyor ve Uzaklaşıyor

8 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Koronavirüs salgını nedeniyle uçağa atlayamıyorsanız, sanal gerçeklik yolculuğunu düşünebilirsiniz.
  • Biraz tırmanmak isterseniz Everest VR, Khumbu Buz Şelalelerini geçmenize ve Lhotse Yüzünü ölçeklendirmenize izin verir.
  • National Geographic Explore VR, Antarktika’yı ziyaret etmenizi, bir kayıkta buzdağlarında gezinmenizi, devasa bir buz tabakasına tırmanmanızı ve şiddetli bir kar fırtınasında hayatta kalmanızı sağlar.

Oscar Wong / Getty Images

Uçaklara binme fırsatları azaldıkça insanlar seyahat heyecanlarını yaşamak için sanal gerçekliğe dönüyor. VR, Everest Dağı’ndan Machu Picchu’ya kadar her yerde koltuğunuzdan rahatça seyahat etmenizi sağlar. İhtiyacınız olan tek şey bir kulaklık, internet bağlantısı ve doğru VR yazılımıdır. Facebook Reality Labs ürün pazarlama deneyimleri başkanı Meaghan Fitzgerald » Oculus kulaklıkları, bir e-posta röportajında ​​söylendi.

Змістовий покажчик

Tepelerden Korksanız Bile Tırmanın

Biraz tırmanmak isterseniz, Everest VR, Khumbu Buz Şelalesi’ni geçmenize, Camp 4’te Lhotse Yüzü’nü bir gecede ölçeklendirmenize, tehlikeli Hillary Step’e çıkmanıza ve sonunda Everest’in zirvesini fethetmenize olanak tanır. National Geographic Explore VR, Antarktika’yı ziyaret etmenizi, bir kayıkta buzdağlarında gezinmenizi, devasa bir buz tabakasına tırmanmanızı ve şiddetli bir kar fırtınasında hayatta kalmanızı sağlar. Uygulama aynı zamanda Machu Picchu’yu gezmenize ve antik İnka kalesinin dijital rekonstrüksiyonlarını görmenize olanak tanır. Tarih havasındaysanız, eski Olympia, Yunanistan’da kendi rehberliğinizde bir tura sahip olan VR’de Olympia’ya göz atın. Olimpiyat Stadı, Zeus Tapınağı ve Hera Tapınağı’nın yeniden oluşturulmuş versiyonlarını ve diğer birçok anıt ve yapıyı da keşfedebilirsiniz. «Bazıları için, Karayipler’deki kumlu plajları ve sığ suları keşfetmek olabilir.» Sanal gerçeklik donanımınız için ödeme yaptıktan sonra, bir e-posta röportajında, Florida International University’de Chaplin School of Hospitality & Tourism Management’ta turizm profesörü olan Lisa Cain’e göre sanal gerçeklik donanımınız için ödeme yaptıktan sonra, VR seyahatinin fiyatı hafiftir. «Tibet’e seyahat etmek ve Himalayaları keşfetmekle ilgileniyorsanız, bunu hava ve kara ulaşımı, konaklama, rehberler ve ücretler olmadan oturma odasından, irtifa ayarlamasından bahsetmeden yapmak mümkündür» dedi. Arizona Üniversitesi Dijital Beşeri Bilimler Merkezi direktörü Bryan Carter, bir e-posta röportajında, yüksek kaliteli VR ekipmanlarının azalan maliyetinin, insanların bu tür bir seyahate yönelmelerinin bir nedeni olduğunu söyledi. «Kameraların maliyeti düşüyor ve çözünürlük artıyor» diye ekledi.

Mücadele eden turizm endüstrisi için VR bir cankurtaran halatı olabilir. Georgette Blau, 1999’da New York City ve Boston’daki TV şovlarında ve filmlerde yer alan ikonik noktalara turlar sunan On Location Tours’u kurdu. Şehirlerde turizm, salgın nedeniyle zarar gördü ve Blau, şirketinin VR turlarında üretimi artırdı. On Location, kısa süre önce New York için bir Süper Kahraman turu oluşturdu. Yenilmezler, Örümcek Adam, yarasa Adam, ve Süpermen. Blau bir e-posta röportajında ​​»Küçük bir miktar parayla, dünyanın dört bir yanındaki insanlar evlerinin rahatlığından dünyayı güvenle ve sanal olarak gezebilir ve gerçekten oradaymış gibi hissedebilirler» dedi. «Bizim için otobüs ve tur rehberimiz gibi sabit maliyetlerimizin çoğunu da ortadan kaldırıyor.»

Akıllıca Seyahat Etme İpuçları

Uzmanların sanal olarak seyahat etmeyi seçenler için ipuçları var. Bir e-posta röportajında ​​360 derece VR, önerilen seyahat uzmanı Yulia Safutdinova kullanan bir VR turizm hizmeti seçtiğinizden emin olun. «Bir maket veya simülasyon yerine gerçek zamanlı olarak yakalanan gerçek konumları görmek istiyorsunuz,» dedi.

bir bölgedeki belirli evleri ve diğer yerleri işaretleyen şehir iğneleri

Manuel Breva Colmeiro / Getty Images

Safutdinova ayrıca, telefonunuzdaki veya tabletinizdeki sanal gerçeklik özelliklerinden daha iyi bir deneyim sağlayan özel VR kulaklıklarının kullanılmasını da önerdi. Cain, doğru hedefi seçmenin de kritik olduğunu söyledi. İlgi duyduğunuz yerler hakkında araştırmanızı yapın. Bu tur rehberinin veya tur stilinin size uygun olup olmadığını belirlemek için sanal turların incelemelerine bakın, diye ekledi. «Bazıları için, Karayipler’deki kumlu plajları ve sığ suları keşfetmek olabilir,» dedi Cain. «Diğerleri için, Mona Lisa’yı ve diğer şaheserleri görmek için Paris’teki Louvre’un koridorlarında yürümek olabilir.»