Saltar al contenido

Wi-Fi’yi ve Nasıl Çalıştığını Anlamak

15 de abril de 2021

Wi-Fi, cihazların doğrudan kablo bağlantıları olmadan iletişim kurmak için kullandıkları bir kablosuz ağ protokolüdür. 802.11 IEEE ağ standardına dayalı bir tür kablosuz yerel alan ağı (LAN) protokolünü temsil eden bir endüstri terimidir. Kullanıcının bakış açısından, Wi-Fi, telefon, tablet veya dizüstü bilgisayar gibi kablosuz özellikli bir cihazdan internet erişimidir. Modern cihazların çoğu Wi-Fi’yi destekler, böylece cihazlar internet erişimi elde etmek ve ağ kaynaklarını paylaşmak için bir ağa erişebilir. Wi-Fi, sabit bir yerde kablosuz olarak veri iletişiminin en sık kullanılan yoludur. Kablosuz LAN teknolojileri ve ürünleriyle ilgilenen uluslararası şirketler birliği olan Wi-Fi Alliance’ın ticari markasıdır.

Змістовий покажчик

Wi-Fi Nasıl Çalışır?

Wi-Fi’yi anlamanın en kolay yolu, ortalama bir ev veya iş yeri düşünmektir. Wi-Fi için temel gereksinim, genellikle bir yönlendirici, ancak bazen bir telefon veya bilgisayar olan bir kablosuz sinyal alıp ileten bir cihazdır. Tipik bir evde veya küçük işletmede, bir yönlendirici ağ dışındaki bir internet servis sağlayıcısından gelen bir internet bağlantısını alır ve sonra iletir. Bu hizmeti, kablosuz sinyale erişebilen yakındaki cihazlara sunar. Çoğu evde bir yönlendirici ve internet bağlantılarını o yönlendiriciden Wi-Fi üzerinden alan akıllı telefonlar, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı TV’ler dahil olmak üzere birden fazla cihaz bulunur. Bazı durumlarda, yönlendiricisi olmayan bir kullanıcı bir telefonu veya bilgisayarı Wi-Fi hotspot olarak ayarlayabilir, böylece bir yönlendiricinin çalışma şekline benzer şekilde cihazın kablosuz veya kablolu internet bağlantısını diğer cihazlarla paylaşabilir. Wi-Fi nasıl kullanılırsa kullanılsın veya bağlantı kaynağı ne olursa olsun, sonuç her zaman aynıdır: diğer cihazların iletişim, eğlence, dosya aktarımları, sesli mesajlar veya diğer veri iletimi için ana vericiye bağlanmasını sağlayan bir kablosuz sinyal .

Wi-Fi Ücretsiz mi?

Restoranlar ve oteller gibi ücretsiz Wi-Fi erişimi alabileceğiniz tonlarca yer vardır, ancak Wi-Fi her durumda ücretsiz değildir. Bunun nedeni, Wi-Fi’nin çalışması için yönlendiricinin veya sinyali ileten diğer cihazın ücretsiz olmayan bir internet bağlantısına sahip olması gerektiğidir. Örneğin, evinizde internet hizmeti varsa, devam etmesi için aylık bir ücret ödersiniz. İPad’inizi ve akıllı TV’nizi internete bağlamak için Wi-Fi kullanıyorsanız, bu cihazlar için internet için ayrı ayrı ödeme yapmazsınız. Ev yönlendiricisine gelen hat, Wi-Fi kullansanız da kullanmasanız da ücretlidir. Birçok ev internet bağlantısının veri sınırı yoktur, bu nedenle her ay yüzlerce gigabayt veri indirmek sorun olmaz. Bununla birlikte, telefonların genellikle veri kapakları vardır. Telefon kullanıcıları ücretsiz Wi-Fi sinyalleri arar ve hücresel veri kullanım hacimlerini azaltmak için ellerinden geldiğince Wi-Fi bağlantı noktalarını kullanırlar. Özellikle büyük şehirlerde ücretsiz erişim noktalarına erişim giderek daha kolay hale geldi. İşin püf noktası, kullanmak istediğiniz yere yakın bir tane bulmaktır.

Wi-Fi Etkin Noktaları

Telefonunuzun bir veri sınırı varsa ve diğer cihazların telefonunuza internete erişmek için bir erişim noktası olarak bağlanmasına izin verirseniz, veri kapağınız ana telefonda hareket eden tüm veriler için geçerli olur. Bu etkinlik, bir hücresel veri planını hızla sınırını aşabilir ve ekstra ücretler tahakkuk edebilir. Bilgisayarınızdan kablosuz bir erişim noktası oluşturmak için internet bağlantınızı diğer cihazlarla da paylaşabilirsiniz. Wifi Hotspot Portable uygulaması gibi uygulamalarla aynısını yapabilirsiniz.

Wi-Fi Erişimini Ayarlayın

Wi-Fi’yi evde kurmak için, bir kablosuz yönlendiriciye ve Wi-Fi kanalı, şifre ve ağ adı gibi doğru ayarları yapılandırmak için yönlendiricinin yönetici yönetim sayfalarına erişmeniz gerekir. Bu bilgilerin bir kısmı internet servis sağlayıcınız tarafından sağlanmaktadır. Bir kablosuz cihazı bir Wi-Fi ağına bağlanacak şekilde yapılandırmak genellikle kolaydır. Adımlar, Wi-Fi bağlantısının etkinleştirilmesini sağlamayı ve ardından bağlantıyı yapmak için uygun SSID ve şifreyi sağlamak için yakındaki bir ağı aramayı içerir. Bazı cihazların yerleşik bir kablosuz adaptörü yoktur, bu durumda bir Wi-Fi USB adaptörü satın alabilirsiniz.

Wi-Fi Kullanmanın Avantajları

ABD’de satılan bilgisayarların ve mobil cihazların büyük çoğunluğu, Wi-Fi dahil kablosuz özelliklerle donatılmıştır. Kablolu bir bağlantı üzerinden Wi-Fi kullanmanın avantajları şunlardır:

  • Kolaylık: Wi-Fi, cihazların bir Wi-Fi sinyalini bulabildikleri her yerde internete bağlanmasını mümkün kılar ve bu konumlar her zaman artmaktadır.
  • Üretkenlik: Wi-Fi, çalışanların ofis ve birbirleriyle neredeyse sürekli iletişim halinde kalmasını sağlayabilir.
  • Genişletilebilirlik: Başka bir tablet al? Sorun değil. Ayarlarında Wi-Fi’yi etkinleştirin ve gitmesi güzel.
  • Hareketlilik: Kullanıcılar iletişim ihtiyaçları için ofise veya eve bağlı değildir.

Wi-Fi Kullanmanın Dezavantajları

Wi-Fi kullanmanın avantajları, dezavantajlarından ağır basar, ancak bazı avantajları vardır.

  • Aralık: Wi-Fi sinyali sınırlı bir menzile ulaşır ve bu, tüm evinizi veya ofisinizi kapsamayabilir.
  • Güvenlik: Kablosuz sinyaller havada ilerlediği için yakalanabilirler. Şifreleme teknolojisinin kullanılması tehlikeyi en aza indirir.
  • Kesinti: Buzdolabı gibi büyük metal nesneler evinizdeki Wi-Fi sinyalini engelleyebilir. Bir mikrodalga fırın da sinyali bozabilir.

Aksine bir şehir efsanesine rağmen, Wi-Fi sinyalleri insan sağlığı için tehlikeli değildir.