Saltar al contenido

Windows 10’da Pano Geçmişi Nasıl Temizlenir

25 de abril de 2021

Змістовий покажчик

Bilinmesi gereken:

 • Basın Windows tuşu + V ve bir öğenin yanındaki üç noktalı menüyü tıklayın ve Silme.
 • Seçiniz Hepsini temizle panonun geçmişinden tüm öğeleri kaldırmak için bu menüden.
 • Windows 10 Panosu, Windows 10 1809 (Ekim 2018) güncellemesini veya üstünü gerektirir.

Bu makale, Windows 10’da pano geçmişinin nasıl temizleneceğini ve nasıl devre dışı bırakılacağını açıklar. Ayrıca, panoda tutabileceğiniz öğeler üzerinde Windows’un uyguladığı sınırlamaları da özetlemektedir.

Windows 10’da Panonuzu Temizleme

Windows 10 Pano geçmişi 25 adede kadar öğe depolar. Windows 10’da panonuzdaki tek tek öğeleri veya tüm öğeleri birlikte temizleyebilirsiniz.

 1. Panoyu şu şekilde açın: Windows tuşu + V klavye kısayolu.

 2. Tek bir girişi silmek için, elipsler (üç nokta) sağ üstte.

  Windows Panosu Ellipsis'i seçin.

 3. Seçiniz Silme belirli bir girişi temizlemek için.

  Kopyalanan öğeyi Windows Panosundan silin.

  Silinmemesi için panonuza bir şey sabitlemek istiyorsanız, Pano geçmişini açın, üç nokta menüsünü tıklayın ve ardından Toplu iğne. Bu, siz sabitlemeyi kaldırana kadar öğeyi panonuzda tutar.

 4. Seçiniz Hepsini temizle yapıştırılan tüm öğeleri panonun geçmişinden kaldırmak için.

  Windows 10 Pano Geçmişinde Tümünü Temizle seçeneği.

 5. Pano, sabitlenmiş öğeleri kaldırmaz. Sabitlenmiş bir öğeyi kaldırmak için Sabitlemeyi kaldır önce ve sonra seç Silme yine seçeneklerden.

  Windows Pano Geçmişinden kopyalanan öğenin sabitlemesini kaldırın.

İpucu:

Tüm pano verilerinizi Windows Ayarlarından da temizleyebilirsiniz. Git Ayarlar > Sistem > Pano ve aşağı in Pano Verilerini Temizle Bölüm. Seçin Açık Tüm Windows panonuzu (sabitlenmiş öğeler hariç) tek seferde temizlemek için düğmesine basın. Windows, sabitlediğiniz öğeler dışında, bilgisayarınızı her yeniden başlattığınızda pano geçmişini de temizler.

Hangi Pano Verileri Saklanır?

Önceki Windows panosu, bir seferde yalnızca bir öğe depoladığı için temeldi. Bu, üçüncü taraf geliştiricilerin bundan daha fazlasını idare edebilecek pano yöneticileri getirmesini sağladı. Microsoft, Windows 10 1809 (Ekim 2018) güncellemesinde yeni geliştirilmiş Pano’yu tanıttı. Artık birden fazla öğeyi kopyalayıp yapıştırabilir ve sık sık yapıştırdığınız öğelerin geçmişini saklayabilirsiniz. Ayrıca, 1809 güncellemesinden itibaren Windows 10 çalıştıran cihazlar arasında pano öğelerini senkronize edebilirsiniz. Tüm öğeler Windows hesabınızla senkronize edilir. Windows Panosu, her birinin boyutu 4 MB’a kadar olduğunda metin, HTML ve bit eşlem görüntülerini destekler. Pano geçmişi 4 MB sınırından daha büyük hiçbir şeyi saklamaz. Panoda 25 adede kadar öğeyi sabitleyebilirsiniz. Daha fazla sabitlediğinizde, yenilerine yer açmak için eski öğeler otomatik olarak dışarı itilir.

Pano Geçmişi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Pano geçmişi etkinleştirildiğinde, kopyaladığınız her şey Pano geçmişi listesinde görünecektir. Bulut senkronizasyonu ve gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, özelliği Windows Ayarlarından devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca, tuş kombinasyonunu başka bir kritik kısayolla eşleştirdiğiniz için yardımcı programı kullanmak istemeyebilirsiniz.

 1. Pano geçmişini devre dışı bırakmak için, Başlat düğmesini seçin ve dişli çark simgesini seçin Ayarlar. Alternatif olarak, Windows tuşu + I klavye kısayolu.

  Windows 10'daki ayarlar.

 2. İçinde Ayarlar, seçin Sistem.

  Sistem seçili olarak Windows 10 Ayarları ekranı.

 3. Üzerinde Sistem kenar çubuğu, kaydırın Pano. Adlı bölüme git Pano geçmişi ve anahtarı konumuna getirin Kapalı.

  Kapatma anahtarı ile pano geçmişi ayarı.

 4. Eğer basarsan Windows + V şimdi, Windows 10’un bu özellik kapalı olduğu için Pano geçmişinizi gösteremediğini size bildiren küçük bir pencere göreceksiniz.

  Devre dışı bırakıldığında Windows Panosu mesajı.