Saltar al contenido

Yeni Teknoloji Sanal Gerçeklikte Yazmanıza Nasıl İzin Verebilir?

30 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Araştırmacılar, kemiklerinizin titreşimlerini analiz etmek için AI kullanan sanal gerçeklikte yazmanın yeni bir yolunu önerdiler.
  • TapID, insanların herhangi bir yüzeyde sanal kulaklıklarla yazmasına izin verebilir.
  • Oculus, sanal klavyede yazı yazarken parmak hareketlerinizi okumak için başlığındaki kameraları kullanmak üzere teknoloji geliştiriyor.

Getty Images / ImagePatch

Sanal gerçeklik başlığı takarken yazı yazmak, kemiklerinizdeki titreşimleri analiz eden yeni bir buluş sayesinde daha kolay olabilir. Sanal gerçeklikte klavye kullanmak zordur çünkü parmaklarınızın nereye indiğini gerçekten göremezsiniz. Buluşları hakkında yakın zamanda bir makale yayınlayan araştırmacılara göre, yeni TapID aygıtı, her bir bileğe takılan iki hareket sensörü taşıyan bir bileklik. Cihaz, kullanıcının her bir parmağındaki vuruşları ayrı ayrı algılar. Bir telekomünikasyon ve telekonferans meraklısı olan Scott Camball, bir e-posta röportajında, «Şu anda çoğu VR kullanıcısı, bir tür lazer işaretçisi gibi davranan bir el tipi kontrol cihazı kullanıyor» dedi. «Sanal klavyedeki her harfi göstermeleri gerekiyor ve bir şeyleri yazmak çok uzun zaman alabilir. Bu, video oyunları için geçerlidir, ancak işle ilgili görevler için geçerli değildir. TapID, kullanıcıların bir masaüstü bilgisayarın büyük kısmı olmadan büyük ekranlara sahip sanal bir çalışma alanına sahip olmalarına olanak tanır. »

Змістовий покажчик

Konuşmayı Parmaklarınız Yapsın

TapID, bir makine öğrenme algoritması kullanarak iskelet sisteminizdeki titreşimleri analiz ederek çalışır. VR ortamlarında, kullanıcılar parmaklarını kullanarak sanal bir klavyeye yazabilir veya bir yüzey üzerindeki sanal nesnelerle etkileşime girebilir. «TapID, kullanıcıların bir masaüstü bilgisayarın büyük kısmı olmadan büyük ekranlara sahip sanal bir çalışma alanına sahip olmalarına olanak tanıyordu.» Yazarlar makalelerinde, «VR’deki tüm doğrudan etkileşimi pasif yüzeylere taşımayı öneriyoruz» diye yazdı. «Havada etkileşimle karşılaştırıldığında, yüzeylerdeki dokunma etkileşimi, kullanıcılara uzun süreli etkileşimler sırasında fiziksel destek sunarken aynı zamanda etkileşimler arasında kollarını dinlendirme fırsatı sağlıyor.»

Sanal Gerçeklikte Yazmanın Diğer Yolları

Sanal gerçeklik şirketleri, mevcut işaretçi sistemlerine alternatifler sunarak kullanıcıları daha üretken kılmayı umuyor. Facebook Reality Labs, sanal bir klavyede yazarken parmak hareketlerinizi okumak için Oculus başlığındaki kameraları kullanmak için teknoloji geliştiriyor, dedi Camball. «Bunun avantajı bileziğe gerek olmamasıdır, ancak Facebook Labs el takibi şu anda ana akım benimseme için yeterince iyi çalışmıyor» diye ekledi. «Şu anda, sanal klavyeyle ortak giriş yöntemleri, bir denetleyiciyi veya elleri kameranın görüşünde tutma ihtiyacı nedeniyle yorucu olduğundan, sanal gerçeklikte yazmanın ergonomisi büyük bir endişe kaynağıdır.»

Immersed'da büyük sanal ekranların önünde bir sandalyeye yazarak sanal avatar

Immersed’da VR avatar yazarak.
Dalmış

Bir yazılım geliştirme şirketi olan ScienceSoft’ta bir geliştirici olan Ivan Pleshkov, bir e-posta röportajında, üreticilerin sanal gerçeklik kullanıcılarının parmaklarına takabilecekleri halka şeklinde bir cihaz üzerinde de çalıştıklarını söyledi. «Takması daha da uygun ve kullanımı daha sezgisel – kullanıcı havada karakterleri çizebilir ve kameranın konumuna bağlı değildir» diye ekledi. Geliştirilmekte olan diğer bir giriş yöntemi, göz izleme kullanan sanal bir klavyedir. Pleshkov, «Gözlerin konumunu yakalayan ve işleyen sensör sayesinde, bir kullanıcı karakterleri yazmak için bakışlarını onlara dayandırarak yazabilir,» dedi. «Yazma hızı söz konusu olsa da, daha az yorucu bir deneyim vaat ediyor – yöntem, onu artırmak için biraz uyum gerektiriyor.»

VR’de gerçek bir klavye kullanmak, şu anda kullanışsız olmasına rağmen bir seçenektir. Oculus Quest için Daldırma uygulaması, sanal gerçeklikte yazabilmeniz için fiziksel bir klavyeyi kalibre etmenin bir yolunu sunan paylaşılan bir sanal çalışma alanıdır. Reddit’te yayınlanan bir gösteride, Immersed kurucusu Renji Bijoy, özelliği kullanarak dakikada 164 kelime yazmayı gösterdi. Bazı geliştiriciler, ses kontrolünün herhangi bir klavyeden daha iyi olabileceğini umuyor. Ses kontrol yazılımı şirketi Speechly’nin büyüme müdürü Ottomatias Peura, bir e-posta röportajında, beceriksiz el kontrol cihazlarının sık sık yeni VR kullanıcılarını ertelediğini söyledi. «Bu, özellikle emlak veya canlı müzik ortamları gibi yalnızca bir veya iki kez kullanılabilen belirli VR ortamlarında sorunlu» diye ekledi. Peura, alıştırma, kullanıcıların standart denetleyicileri kontrol etme şeklini geliştirebilir, ancak sanal gerçekliği konuşma yoluyla manipüle etmenin daha da iyi olduğunu söyledi. «Ses, VR’de kullanıcı deneyimini iyileştirmek için de harika bir seçenektir, çünkü biz insanlar için en doğal etkileşim yöntemidir,» diye ekledi. «VR gözlüğünüz takılıyken sol taraftaki kumanda ile B’ye tıklamak zor olsa da, ‘açık kapı’ demek çok sezgiseldir.»