Saltar al contenido

Yüksek Hızlı İnternetin Yavaş Olmasının Nedenleri

29 de abril de 2021

DSL veya kablo gibi yüksek hızlı bir bağlantı için ödeme yapsanız bile, çeşitli nedenlerle yavaş internet bağlantıları gerçekleşir. İnternet, birbiriyle konuşan yüzlerce teknoloji üzerine kurulduğu için, verilerin bilgisayar ekranınıza ulaşmadan yavaşlayabileceği birçok yer vardır.

Змістовий покажчик

İnternet Hızımın Nesi Yanlış?

Yüksek hızlı internetin beklenenden daha yavaş performans göstermesinin birkaç nedeni vardır. İnternet servis sağlayıcısı (ISP) hatalı olabilir, ancak dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır. Bu yavaş noktalardan bazıları sizin kontrolünüzdedir ve biraz kendin yap çabasıyla hızla düzeltilebilir. İnternet hızınızın neden yavaş olduğunu ve sorunu çözmek için neler yapabileceğinizi öğrenmek için bakmanız gereken bazı şeyler.

Yönlendiriciyi kontrol edin

Eski bir yönlendirici veya modem bilgisayarınızı internet bağlantısına bağlarsa veya ekipmana birkaç yıldır sahipseniz, yükseltme zamanı. ISS’nize danışın. Modem veya yönlendirici doğru yapılandırılmamış olabilir. Doğru ayarları bulmak için ekipmanla birlikte gelen belgeleri kontrol edin veya üreticinin web sitesine gidin. Modem veya yönlendirici en güncel teknolojiyi kullanmayabilir. 802.11ac yönlendirici, 802.11b, 802.11g ve 802.11n yönlendiricilerinden daha hızlıdır. Kablosuz ağınızı parolayla koruyarak komşularınızın kablosuz bağlantınızı ödünç almasını önleyin. Hızla ilgili endişeleriniz olmasa bile bunu yapmalısınız.

Web Tarayıcısını Kontrol Edin

Bazen web tarayıcılarının bant genişliğini tüketen eklentileri ve eklenti özellikleri vardır. Bunun internet hızınızda bir değişiklik yapıp yapmadığını görmek için eklentileri ve eklentileri devre dışı bırakın.

Web tarayıcısı, güvenlik taramaları gerçekleştirilirken sayfaları tutan güvenlik özelliklerine sahip olabilir. Engellenen içeriği bulmak için tarayıcı güvenlik ayarlarını kontrol edin. Tarayıcı bellek önbelleği dolduğunda, tarayıcı sınırlı sabit sürücü alanına izin vermek için yavaşlar. Önbelleği seçici veya tamamen temizleyin.

Tarama Verilerini Temizle Ekran Görüntüsü

Bilgisayarı Kontrol Edin

Kötü amaçlı yazılım bir bilgisayara bulaşabilir ve spam ve diğer şüpheli verileri göndermek için gizlice internet bant genişliğini kullanabilir. Bunu önlemek için virüsten koruma yazılımını düzenli olarak çalıştırın.

Virüs taramasının ekran görüntüsü

Üç yıldan daha eski bilgisayarlar, modern web sayfaları için yeterince hızlı değildir. Mümkünse yeni bir bilgisayar satın alın.

Arka Plan İşlemlerini Arayın

Bir torrent kullanıyorsanız, yüklemeler arka planda çalışabilir ve bant genişliğini kullanabilir. Arka planda meydana gelebilecek indirmeleri arayın. Arka planda birden fazla uygulama penceresi açık olduğunda, bu uygulamalar bilgisayarın CPU’sunu kullanır. Görev Yöneticisini kontrol edin ve istenmeyen programları ve tarayıcı pencerelerini kapatın.

Görev Yöneticisinin ekran görüntüsü

Bir iletişim kutusu açıksa ve sizden bir yanıt istiyorsa, bu, Evet veya Hayır girişinizi beklerken bilgisayarın CPU’sunu durdurabilir.

ISS’nizle Kontrol Edin

İnternet servis sağlayıcınız sinyalleri size yönlendirirken sorun yaşıyor olabilir. Endişelerinizle ilgili olarak ISP ile iletişime geçin. DNS (etki alanı adı sistemi) tabloları güncel olmayabilir, bu nedenle sinyaller ISP ağınızdaki yanlış adreslere gönderilir. DNS sunucularınızı güncelleyin.

Engelleri Arayın

Bir evdeki radyo veya mikrodalga cihazlar, internet kablosuz sinyallerini bozabilir. Yönlendiricileri, modemleri ve bilgisayarları mutfağın, mikrodalga fırının veya radyo tabanlı telefonun yakınına yerleştirmeyin. Mesafe, hızın yavaşlamasına neden olur. Yönlendiriciyi ve modemi bilgisayarın yakınına veya tersi yönde konumlandırın. Yönlendiricinin bodrum katında veya evin uzak bir köşesinde olduğu büyük bir evde, bir internet güçlendirici ekleyin. Sinyali güçlendirmek ve hızı artırmak için güçlendiriciyi yönlendirici ile bilgisayar arasına yerleştirin.

Harekete geç

Bunlar, internet hızınızın yavaş olmasının olası nedenlerinden bazılarıdır. İnternet bağlantınızın makul olmayan bir şekilde yavaş olduğunu düşünüyorsanız, şu önlemleri alın:

  1. Bilgisayarınızda bir hız testi yapın. DSLreports.com hız testi veya Speedtest.net gibi bir web sitesi kullanın. Hızın büyük ölçüde değişip değişmediğini görmek için testi günde birkaç kez tekrarlayın.

    İnternet hız testinin ekran görüntüsü

  2. Bilgisayarınızda sorun giderin. İnternet bağlantınız için bir sorun giderme listesi kullanın.

  3. ISS’nizle iletişime geçin ve endişelerinizi açıklayın. Yalnızca ISS bir eve gelen sinyali test edebilir ve bunun yüksek hızlı bir sinyal olup olmadığını söyleyebilir. ISP, hizmetinden kaynaklanıyorsa sorunu giderir ve düzeltir. Sinyal eviniz için güçlüyse, yönlendirici, bilgisayar veya evinizdeki koşullar düşük hızın nedeni olabilir.